Üretilsin ya da üretilmesin, 

Fikir sahibi olmak güzel şey

Bu ilk fikir aynı zamanda şirketimin ismi. Evet bu fikir tek başına her şeyi ile bana ait değil. Bir motosiklet tamiri sırasında çok sevdiğim Metin Bey ağabeyim ile "ya bunu yapmanın daha kolayı yok mu?" sorusu ile yola çıkıp bir icat geliştirme serüveni aslında bu fikir. 

Üretildi mi?

Evet, şirketimin ismi oldu ve üretimi TÜBİTAK tarafından desteklendi. 

MeterPi fikrini ortaya çıkarmadan hemen öncesi...

Evet. Günümüzde bu mümkün. Ancak ben bunu düşündüğümde sene 2008'di. Lise 2. sınıfa giderken aklıma geldi ve nasıl yapılacağı ile ilgili düşünüyordum. Bunu nasıl yaparım(?) nasıl konuşma ve diğer verileri şifrelerim(?) gibi soruların cevabı ile ilgili uzun süre düşündüm. Üniversite yıllarımda bürokrasiyi ve işin finans kısmını nasıl halletmem gerektiğini düşünürken Amerika'da sistemin kullanılmaya başlandığını okudum bir makalede. Çok mutlu olmuştum. Günümüzde ben bu sim kartı kullanıyorum.

Üretildi mi?

Evet, ancak ben üretmedim.

Sim kartların evrimi

Üretildi mi?

Hayır henüz üretilmiş bir ürün değil. Üretmeniz durumunda ve patent almanız durumunda buradaki makaleyi kaynak göstermeniz yeterli.

Sistem basitçe şu şekilde işliyor; siz sıcak su musluğunu açtığınızda su ısınana kadar boşa akmasını engelleyerek bir süre bekleyerek su israfını önleyecek bir musluk sistemi.

Basitçe açıklamak gerekirse DSG (Direct Shift Gearbox) DCT (Dual Clutch Transmission) sistemleri gibi çift kavramaya sahip bir manuel vites.

Üretildi mi?

Cevabı ne evet ne de hayır. Bu sistem var olan sistemler içerisinde zaten mevcut. Otomatik vites araçlarda manuel seçenek (yada yarı otomatik denilen seçenek) bu sistemin aynısı. Yani tekil olarak olmasa da bir sistemin içersinde mevcut.

Bunlar haricinde daha bir çok fikrim var, yavaş yavaş yazacağım buraya. Bazılarını önce üretip sonra yazmayı planlıyorum, bazılarını ise yukarıdakiler gibi önce fikir olarak size sundum üretiminde benden bahsetmeniz kâfi. Sizden herhangi bir maddi beklentim olmayacak. yalnızca unutmayın beni yeterli.